batum-geceGürcistan veya resmi adıyla Gürcistan Cumhuriyeti Karadeniz’in doğu kıyısında, Güney Kafkasya’da yer alan ülke. Eski Sovyet cumhuriyetlerinden biri olan Gürcistan’ın kuzeyinde Rusya, doğusunda Azerbaycan, güneyinde Ermenistan ve güneybatısında Türkiye yer alır. Ülkenin batı sınırını Karadeniz belirler. Ülkenin başkenti Tbilisi’dir.

shutterstock_203504854Ermenistan Cumhuriyeti Güney Kafkasya’da denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Daha önce Sovyetler Birliği’ne bağlı bir cumhuriyet iken Eylül 1991’de bağımsızlığını ilan etmiştir. Kuzeyinde Gürcistan, doğusunda Azerbaycan, güneyinde İran, batısında ise Türkiye ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti bulunur. Başkenti ve en büyük şehri Erivan’dır. Ermenistan’ın toplam alanı 29.743 km2’dir. Toprakları dağlık, yüksek rakımlı ve engebelidir. Ülkenin iklimi karasaldır; yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk oluyor. Isı derecesi genellikle rakıma göre değişiyor. Ermenistan’ın dağları, Karadeniz ve Akdeniz’in iklimsel etkilerini engelliyor, ve böylece mevsimsel çeşitlilik var. Ermeni Platosu’nda kış ortası ortalama derecesi 0°C, yaz ortası ortalama derecesi 25 °C’i aşıyor. Ermenistan, Hristiyanlığı devletin dini olarak uygulayan dünyanın ilk ülkesi olmasıyla[61] birlikte Hristiyanlık, özellikle Ermeni Apostolik Kilisesi Ermenistan’daki en yaygın dinidir.

baku1Azerbaycan veya resmî adıyla Azerbaycan Cumhuriyeti Batı Asya ile Doğu Avrupa’nın kesişim noktası olan Kafkasya’da yer alan ülkedir. Azerbaycan Cumhuriyeti laik devlettir. Başkenti ise Bakü, resmi dili Azercedir. %95’sı Müslüman olan halkın %85’i Şii Müslümanlar, %15 Sünni Müslümanlardan oluşmaktadır

KATILIM SAĞLADIGIMIZ FUARLAR