TUR LOKASYONU
İSTANBUL, TRABZON
HAREKET SAATİ
VARIŞ SAATİ
TAVSİYELER Uygun yürüyüş ayakkabısı ( rahat edebileceğiniz ) * Dudak Koruyucu
* Ani sıcaklık değişimine uyabilecek üstlük(Hırka, yelek…)
ÜCRETE DAHİL OLAN
Otellerde 6 Gece Y.P Konaklama Mercedes Travego ya da Tourliner
Lüks Otobüsler İle Ulaşım (kişi sayısına göre araç detayları aşağıda yer almaktadır.) Çevre Gezileri
Rehberlik hizmetleri Batum Turu
Jolly Tur Otobüs içi İkramları Jolly Tur Güvencesi
Ek Hizmet Bedelleri (Müze-Ören Yeri Giriş Ücretleri) Otelimizde Açık Büfe 6 Sabah kahvaltısı
Otelimizde Açık Büfe veya Set menü 6 Akşam Yemeği 1618 Nolu Turizm Kanununa Göre Zorunlu Seyahat Sigortası
ÜCRETE DAHİL OLMAYANLAR
Tüm Öğle Yemekleri Tüm Yemeklerde Alınan İçecekler
Yurt dışı çıkış harcı (16 TL) Ekstra Belirtilen Tüm Organizasyonlar
Tüm Özel Harcamalar
MÜZE ve ÖREN YERİ GİRİŞ ÜCRETLERİ Tüm Müze ve Ören yeri giriş ücretleri + Yaylalara çıkış Minibüs ücretleri + Müze Kart (bir yıl boyunca Türkiye’de ki müzelerde geçerlidir) kişi başı Toplam: 150,00 TL olup; misafirlerimize aittir.
Kimlik ibraz etmek kaydıyla) 16 Yaş altı öğrenci, Gazi ve gazi eşi, sarı basın kartı olanlara 40 TL indirim uygulanır.
0–7 yaş arası misafirlerimizden müze ören yeri giriş ücretleri alınmaz.
UYARILAR Nüfus cüzdanları yıpranmamış olmalı ve 2010 yılından önce alınmış ise yenilenmelidir”
Batum gezisi için Türk vatandaşlarına uygulanan pasaport muafiyeti sayesinde TC Kimlikleri ile geçişler sağlanmaktadır. Ehliyet ve diğer kimlik kartları ile geçişler yapılamaz. Nüfus cüzdanları yıpranmamış olmalı ve 2010 yılından önce alınmış ise yenilenmelidir. Anne ve Baba ile birlikte seyahat etmeyecek olan 18 yaş altı misafirlerimizin Batum’a geçişleri için Noterden onaylı Muvafakatname almaları gerekmektedir. Bebek ve çocuk misafirlerimizin kimliklerinde fotoğraf olması, Gürcistan hükümeti tarafından zorunlu kılınmıştır.• Batum sınır geçişinde dönemsel yoğunluklardan dolayı geçiş işlemlerinde gecikme yaşanabilir, bu konuda rehberiniz gereken uyarılarda bulunacaktır.
• Kimliklerdeki deformasyona bağlı Gürcistan sınır geçişinde yaşanacak problemlerden JOLLY Tur sorumlu değildir. Gürcistan 6 Yaş altı çocukların kimliklerinde fotoğraf talep etmektedir.
• Yurt dışından Türkiye’ye pasaportla giriş yapmış olan yabancı misafirlerin Gürcistan’a gidip Türkiye’ye dönebilmesi için Türkiye’ye çoklu(multiple) vize girişi almış olmaları gerekir. Ayrıca Gürcistan’ın pasaportların ya da kimliklerin ait olduğu ülkelerle olan vize protokolüne göre Vizeli/Vizesiz geçiş sağlanacaktır. KKTC vatandaşlarının Türkiye’ye giriş yaparken TC kimliklerini kullanarak girmeleri doğrultusunda Gürcistan’a TC kimlikleriyle girebileceklerdir. Avrupa Birliği pasaportuyla Türkiye’ye giriş yapan KKTC vatandaşları da Türkiye’ye dönebilmek için Çoklu(multiple) vize almış olmaları gerekir.
• Kalınacak yayla otelleri Bungalov ve standart yayla oteli yapısına sahip olup bungalov veya otel bölümündeki konaklamalar otel tarafından belirlenir. Otellerde yöresel yemek olma zorunluluğu yoktur.
• Tur esnasında program yoğunluğundan dolayı bankamatik, döviz bürosu vs. bulmak her zaman mümkün olmadığından dolayı hazırlıklı olunmasında yarar vardır.
• Yurtdışından Türkiye’ye giriş yaparken eşya(alkol-sigara vb.) getirebilmek için en az 3 gün konaklama zorunluluğu vardır.
• Gerçekleştirilecek programlar içerisinde gün içinde uzun yollar kat edilebilir gerekli bilgilendirme rehberiniz tarafından yapacaktır.
• Öğle yemeklerinde yöreye özgü ekonomik menüler oluşturulmuştur.
• Öğle ve Akşam yemeklerinde bölge yoğunluğuna bağlı olarak gruplara ayrılan masalar kullanılır.

> T.C Vatandaşı olmayan Yabancı Uyruklu misafirlerimiz bu turumuzda ayrıca fark ödemez. Müzekart uygulamasının T.C. Vatandaşlarına özel bir uygulama olması nedenıyle Müzekart verilmez.

Önemli: Turumuz 7 gece 8 gündür. Otel konaklaması 6 gece 7 gündür. Rezervasyon esnasında kesinlikle Koltuk Numarası sözü ve garantisi verilemez. Turlarımızda her gün iki sıra atlayacak şekilde yer değişimi olmaktadır. Rehber gerekli gördüğü takdirde, tüm programı gerçekleştirmek kaydı ile zamanlama ve program akışı konusunda değişiklik yapma hakkına sahiptir. Programda belirtilen oteller standartları ve mevkileri bakımından aynı olmak kaydı ile değiştirilebilir. Turumuzda rehberlik, ulaşım, konaklama ve çevre gezileri paket programdır. Ayrı düşünülemez. Yeterli çoğunluk sağlanamadığı takdirde tur iptal olur. Böyle bir durumda Jolly Tur misafirlerine 1(bir) gün öncesinden bizzat haber vermekle yükümlüdür. 0–6 yaş çocuk indirimi iki yetişkin yanında uygulanır. Tek bir çocuk için kullanılır. En son sirkü bir öncekini geçersiz kılar.

ÖNEMLİ NOTLAR:
Paket Fiyatlarımız Otel, Ulaşım ve Çevre gezilerini kapsamaktadır.
Mola yerleri: Düzce Tursan Tesisleri – Çorum Mavi Ocak Tesisleri – Osmancık Akışkan Tesisleri – Terme Ulusoy Tesisleri
Mola yerlerimiz; yoğunluk, tadilat vb. gibi mücbir sebeplerden ötürü mevki ve hizmet standartları açısından aynı olmak kaydıyla değiştirilebilir.
Program zamanlamasında(gün içerisinde gezilecek vizit noktalarının sırasında ve ya günler arasında) Hava Durumu, Yol Durumu vb. gibi nedenlerle Rehber gerekli gördüğü takdirde değişiklik yapabilir.
Mücbir sebeplerden (hava, yol, ziyaret yerlerindeki yoğunluk vb.) ve ya misafirlerimizin rehberimizin verdiği zamanlamalara uymamaları sebebiyle tur programımızda yazdığı halde gezilemeyen yerlerden Jolly Tur kesinlikle sorumlu değildir.
Karadeniz Turlarımız Bölge Yoğunluklarına bağlı olarak mevcut programın içinde gün değişikliği yapılarak aynı programı gerçekleştirir.
Tur programında yer alan gece turları gibi ekstra turlar kişi sayısı ve mevcut personelin şartlarına bağlı olarak gerçekleştirilir. ‘ Yol üzerinde yapılan ekstra turlar tüm yolcuların katılımı olmasa dahi gerçekleştirilecektir. Yol üzeri yapılacak olan ekstra turlarda; tura katılmayacak olan misafirlerimiz rehberimiz tarafından şehre girmeden önce yer alan dinlenme alanlarına ve ya şehir merkezlerine yönlendirilecektir. Yol üzerinde yapılan ekstra turlara katılmak istemeyen yolcular, mola yerinde beklemeyi kabul ederek tura katılmışlardır. ‘
Ek Hizmet Bedelleri Paket(Ulaşım ve konaklama) fiyatın üstüne eklenerek total bir paket halinde taksitlendirilebilir. İndirimli statüsünde olan misafirlerimiz bu bedeli indirimli öderler.
Rezervasyon esnasında kesinlikle koltuk numarası sözü ve garantisi verilemez. Rezervasyona girilen ulaşım ve otel notlarının garantisi yoktur.
Tur Paketlerinde uygulanan çocuk indirimleri iki yetişkin yanında tek bir çocuk için kullanılır.0-6 yaş çocuklarda otel konaklamasında yatak verilmeyebilir.
Uzun turlarımızda her gün sıra atlayacak şekilde yer değişimi (Rotasyon) olmaktadır. Kısa Turlarımızda Rotasyon uygulanmaz. Araçlarda bulunan 3 ve 4 numaralı koltuk rehber ve yardımcısına aittir.
Turumuz; rehberlik, ulaşım, konaklama ve çevre gezileri ile bir paket olup ayrı düşünülemez.
Kullanılmayan ulaşım,konaklama,çevre gezileri vb.haklar geri iade edilmez.
Uçaklı Turlarımızda; Uçak ile ilgili bölümlerde havayolu sözleşmesi geçerlidir. İptal Sigortaları Uçak ulaşımını kapsamaz.
Uçaklı Turlarımızda kademeli fiyat sistemi mevcuttur. İlan edilen fiyat en düşük sınıftan açılan fiyattır.
(Uçaklı tur programlarında ‘ekonomik sınıf’ kullanılmaktadır.)
Turumuzda yeterli sayıya ulaşılamadığı takdirde; iptal hakkı tur hareket tarihinden 20 gün öncesine kadar Jolly Tur’da saklıdır. Böyle bir iptal durumunda Jolly Tur misafirlerine bizzat haber vermekle yükümlüdür. Asgari Katılımcı Sayısı 25 Kişidir.
En son yayımlanan sirkü bir önceki sirküyü geçersiz kılar. (11.05.2015)
18 yaş altı reşit sayılmayan çocukların anne veya babalarından biri veya ikisi ile beraber tura katılmadığı durumlarda, tura katılım için gerekli olan muvaffakatnamelerin seyahat sırasında kişilerin yanında bulundurulması zorunludur. ‘
Kişilerin tura katılımlarındaki sağlık sorunları, hamilelik durumu, sürekli kullanımda bulundukları ilaçlar ile ilgili raporları yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Turumuzun Otelleri: Aşağıda belirtilen tesis isimleri turumuzun konaklama önceliğinin bulunduğu tesislerdir. Müsaitlikler doğrultusunda otel isimleri turun kalkışından 48 saat öncesinde talep edilmesi durumunda bildirilecektir. Yoğunluk ve mücbir sebepler nedeniyle standart bakımından aynı olmak kaydıyla oteller değişiklik gösterebilir. Böyle bir durumda misafirlerimiz Jolly Tur temsilcisi tarafından bilgilendirilir.

>SAFRANBOLU/KARABÜK; Ebrulu Konak/Tarihi Konaklar/Zalifre Otel/Bağlar Saray/ Kurşunlu Termal(Çankırı)/İksir Resort Town(Araç Kastamonu)
>SAMSUN; Amisos Hotel/Grand Amisos/Konaks Hotel/Anemon Hotel
>ORDU; Fatsa Yalçın Hotel
>GİRESUN; Amazon Hotel
>Trabzon; Kayabaşı Yaylakent/Zitaş Yaylakent/Biltepe Konaklama Tesisi/Grand Anadolu Otel/Abdik Hotel/Limonsuyu Kardelen Otel/
>Rize; Suada Hotel/Ayder Yeşilvadi Hotel/Altıparmak Otel/Nehirim Otel/Elif Hotel/Abdul oğlu Hotel/Patulya Otel
>Artvin; Paluri Hotel/Terzioğlu Hotel
>Batum; Hotel Riveria
>Tiflis ; Golden Palace / Cruise Hotel
> Kars ; Simer Hotel / Çamkar Hotel / Karabağ Otel
> Erzurum; Dedeman Ski Lodge/Polat Renissance/Xanadu Hotel
>Tokat; Grand Ballıca Hotel
>Amasya;Apple Palace/Taşhan Otel/Lale Han Otel

ÖĞLE YEMEKLERİ

>Safranbolu Lati Restoran- (Çorba+Safranbolu Tabağı[Erişte-Safranlı Pilav-Sarma-Bükme]+Tavuk Güveç+Baklava ve ya Zerde) 20,00 TL
>Sinop Örnek Mantı – (Cevizli Sinop Mantısı+Nokul+Su+ Çay) 20,00 TL
>Trabzon Akçaabat Körfez Metin ( Akçaabat Köfte[köfte-pilav-kaygana+patates kızartması])+Piyaz +Serpme+Turşu Kavurma+Mısır ekmeği+Fındıklı Baklava+Ayran+Su+Çay 25,00 TL
>Fırtına Vadisi Osmanlı Restoran –Organik Alabalık Tabağı[Alabalık-Kara Lahana Sarması-Patates Kızartması]+Salata+LazBöreği(Tatlı)+Serpme+Turşu Kavurma+Mısır Ekmeği+Balıklı Ekmek+Su+Çay 25,00 TL
>Batum Riveria Restoran-Gürcü ve Türk Mutfağı Ağırlıklı Açık Büfe Yemek (Hingali-hacapuri-Gürcü usulü Tavuk Yemeği+Pilav+Mevsime Bağlı Sebze Yemeği+Cevizli Patlıcan+Sunguli Peynir+Soğuk Mezeler+Meyve+Su+Çay) 25,00 LARİ
>Zitaş Yaylakent öğle yemeği–Çorba+Karışık Izgara+Salata+Hamsiköy Sütlacı 25,00 TL
>Sümela Restoran-Çorba(Seçmeli)+Pilavlı Saç Kavurma+Salata+Su+Çay 25,00 TL
>Amasya Hancı Bey ve ya Taşhan Restoran- Yöresel Ağırlıklı Açık Büfe(Keşkek+Bakla Dolması+Toyga Çorbası+Etli Bamya+vb.)Su+Çay 25,00 TL
>Sivas Öğle Yemeği- Serbest Öğle Yemeği
>Kars Öğle Yemeği – Serbest Öğle Yemeği
>Erzurum Evleri Restoran – Cağ Kebabı + Salata + Kadayıf Dolması 25,00 TL

RAFTİNG

Fırtına Deresinde yapılan rafting, 3+ zorluk derecesine sahiptir. 7den–70e herkesin rahatlıkla katılacağı bir parkurdur.7 km uzunluktaki parkurda, 15 in üzerinde rapid bulunmakta ve katılımcıları muhteşem manzaralarla büyülemektedir. 6 kişilik botlar ile her botta bir adet profesyonel rafting rehberi mevcuttur. Botlarda can yeleği, kask, dizlik ve özel sigorta mevcuttur ÖDEN. ( RAFTİNG, İSTEĞE BAĞLI BİR SPOR OLDUĞUNDAN PAKET FİYATI İÇİNE KATILMAMIŞ, SİZ SAYIN MİSAFİRLERİMİZE SEÇENEK HAKKI VERİLMİŞTİR. RAFTİNG ÜCRETİ 50,00 TL’DİR VE İLGİLİ MÜESSESEYE ÖDENİR.)

ZİLKALE VE ÇAMLIHEMŞİN KÖY EKSTRA GEZİSİ
Köy gezisinde mollaveyis,kuşiva,ortan,çinçiva köylerinden müsaitlik durumuna göre birisine gidilir.kullanılacak minibüsler 14-16 kişilik bölge kooperatiflerinden kiralanan 2006 model ve üstü araçlardır.gezi içerisinde fotoğraf molaları ve çay molası mevcuttur. (ZİLKALE VE KÖY ZİYARETİ, İSTEĞE BAĞLI BİR GEZİ OLDUĞUNDAN PAKET FİYATI İÇİNE KATILMAMIŞ, SİZ SAYIN MİSAFİRLERİMİZE SEÇENEK HAKKI VERİLMİŞTİR. GEZİ ÜCRETİ 35,00 TL’DİR VE ARAÇ İÇİNDE REHBERE ÖDENİR.)

>Turlarımızda Kullanılan Araç Tipleri Kişi Sayılarına göre aşağıdaki şekilde sınıflandırılır. Her turumuzda bulunan kişi sayısına göre aşağıda bulunan araç tipleri tayin edilir.

OTOBÜSLER: (25 – 46 Kişi Sayılarında Kullanılır)
>MERCEDES Travego/Tourismo 46+1+1 koltuklandırma, abs, asr, Klima, 2adet monitör, 2 adet buzdolabı, su ısıtıcılı mutfak ünitesi, okuma lambaları, rehber anonsu için ses sistemi, cd ve dvd oynatıcı (cep telefonu kullanılmaz)
>NEOPLAN Cityliner/Tourliner 46+1+1 koltuklandırma, abs, asr, Klima, 2adet monitör, 2 adet buzdolabı, su ısıtıcılı mutfak ünitesi, okuma lambaları, rehber anonsu için ses sistemi, cd ve dvd oynatıcı (cep telefonu kullanılmaz.)
>MITSUBISHI Safir 46+1+1 koltuklandırma, abs, asr, Klima, 2adet monitör, 2 adet buzdolabı, su ısıtıcılı mutfak ünitesi, okuma lambaları, rehber anonsu için ses sistemi, cd ve dvd oynatıcı (cep telefonu kullanılabilir)

MIDIBUSLER: (17 – 24 Kişi Sayılarında Kullanılır)
>ISUZU TURKUAZ 31+1 koltuklandırma, Yatar otobüs koltuklu, abs, asr, Klima, 1adet monitör, 1 adet buzdolabı, su ısıtıcılı mutfak ünitesi, okuma lambaları, rehber anonsu için ses sistemi, cd ve dvd oynatıcı

MINIBUSLER: ( 16’ya kadar Kişi Sayılarında Kullanılır)
>VW VOLT 12+1 koltuklandırma, Özel tasarlanmış Yatar otobüs Deri koltuklu, abs, asr, Klima, 1 adet buzdolabı, okuma lambaları, rehber anonsu için ses sistemi, cd ve dvd oynatıcı
>VW VOLT EL 16+1 koltuklandırma, Özel tasarlanmış Yatar otobüs Deri koltuklu, abs, asr, Klima, 1 adet buzdolabı, okuma lambaları, rehber anonsu için ses sistemi, cd ve dvd oynatıcı

>MERCEDES SPRINTER 12+1 koltuklandırma, Özel tasarlanmış Yatar otobüs Deri koltuklu, abs, asr, Klima, 1 adet buzdolabı, okuma lambaları, rehber anonsu için ses sistemi, cd ve dvd oynatıcı
MERCEDES SPRINTER EL 16+1 koltuklandırma, Özel tasarlanmış Yatar otobüs Deri koltuklu, abs, asr, Klima, 1 adet buzdolabı, okuma lambaları, rehber anonsu için ses sistemi, cd ve dvd oynatıcı

BÖLGE İKLİMLERİ:
Ülkemiz özel konumu nedeniyle çeşitli iklim tiplerinin görüldüğü bir ülkedir. Türkiye’de, çevresindeki denizlerin, kara kütlelerinin, basınç merkezlerinin, enlemin ve yeryüzü şekillerinin etkisiyle 3 ana iklim tipi belirmiştir. Ana iklim tipleri arasında her iki iklim tipinin de özelliğini taşıyan geçiş iklimleri görülür.
1. Karadeniz İklimi
a. Doğu Karadeniz Tipi
b. Orta Karadeniz Tipi
c. Batı Karadeniz Tipi
Karadeniz İkliminin Özellikleri
Karadeniz Bölgesi’nin kıyı kesimlerinde görülür.
Her mevsim yağışlıdır. En çok yağış sonbahar ile kış aylarında düşer.
Türkiye’de görülen iklimler içinde yıllık yağış miktarı en fazla olandır.
Yazlar serin ve yağışlı, kışlar ılık ve yağışlı geçer.
Yıllık sıcaklık farkı azdır.
Bulutluluk oranı yüksek, güneşli gün sayısı azdır.
Karadeniz iklimi yer şekillerinin farklılığı nedeniyle 3 alt tipe ayrılmıştır.
Karadeniz iklimi sıcaklık ve nem koşulları bakımından okyanusal iklime benzer. Bu iklim tipinde yağış miktarı dağların konumuna ve yükseltilerine bağlı olarak farklılık gösterir.

2. Akdeniz İklimi
a. Asıl Akdeniz Tipi
b. Bozulmuş Akdeniz Tipi (Marmara Tipi)
Akdeniz İkliminin Özellikleri
Yazları sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçer.
Kar yağışı ve don olayı ender görülür.
En yağışlı mevsim kış, en kurak mevsim yazdır.
Yaz kuraklığı belirgindir.
Akdeniz iklimi sıcaklık ortalamaları farklı olduğu için 2 tipe ayrılır.
Akdeniz ikliminin etki alanı Akdeniz Bölgesi’nde Toros Dağları’nın varlığı nedeniyle dar, Ege Bölgesi’nde ise dağların kıyıya dik uzanması nedeniyle geniştir.
3. Karasal İklim
a. İç Anadolu Tipi
b. Güneydoğu Anadolu Tipi
c. Doğu Anadolu Tipi (Yazın Yağışlı Tip)
d. Doğu Anadolu Tipi (Yazları Kurak Tip)
Karasal İklimin Özellikleri
Kuzey Anadolu ve Toros Dağları denizel etkilerin iç bölgelere girmesini zorlaştırdığı için iç kesimlerde iklim karasallaşmıştır.
Yıllık yağış miktarı az, sıcaklık farkları belirgindir.
Karasal iklim, enlem ve yükselti farkı nedeniyle 3 tipe ayrılır:
Karasal iklimde yaz kuraklığının görülmesi, Akdeniz yağış rejiminin etkili olduğunu gösterir.

YUKARIDA YAZILI OLAN TUR PROGRAMI, JOLLY TUR TARAFINDAN ÖZGÜN OLARAK YAZILIP, HAZIRLANMIŞTIR. HERHANGİ BİR ŞEKİLDE, PROGRAMIN KOPYALANMASI, YAYINLANMASI YASAKTIR. TÜM HAKLARI JOLLY TUR A AİTTİR.(11.05.2015).PROGRAMIN TURİZM SEKTÖRÜNDE OLUŞTURULAN KOPYALARINDAN JOLLYTUR SORUMLU TUTULAMAZ. TUR PROGRAMIMIZ, 6502 NO’LU TÜKETİCİ KANUNUNA UYGUN OLARAK HAZIRLANMIŞTIR. TOPLAM 6 SAYFADAN OLUŞUP AYRI DÜŞÜNÜLEMEZ.

 

Hayat Boyunca Aradığınız Ama Belki de Hiç Yaşayamadığınız Anlar İçin…
DİKKAT: TC NOLU NÜFUS HÜVİYET CÜZDANINIZI SEYAHATE ÇIKARKEN YANINIZA ALMAYI UNUTMAYINIZ.
DİKKAT: TC NOLU NÜFUS HÜVİYET CÜZDANINIZI SEYAHATE ÇIKARKEN YANINIZA ALMAYI UNUTMAYINIZ.
NOT: Türkiye ile Gürcistan Devletleri arasında yapılan anlaşma gereği TC vatandaşları Batum’ a üzerinde TC kimlik numarası bulunan nüfuz cüzdanı ile geçiş yapabilmektedir. Bunun dışındaki kimlik kartları ile (ehliyet vs.) geçiş yapılamamaktadır. TC vatandaşı olmayan misafirlerimiz pasaport ile geçiş yapacaklardır. Ailesi ile birlikte seyahat etmeyecek olan 18 yaş altı misafirlerimizin BATUM’ a geçişleri için NOTER den onaylı MUVAVFAKATNAME almaları gerekmektedir.0-6 Yaş Küçük Misafirlerimiz için Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı Gereklidir.

1

1.GÜN: (Gece Yolculuğu)

19.00 NİSH İSTANBUL ÖNÜ ( Peterpan Ofis Otoparkı)
20.00 Taksim Harbiye askeri müze karşısı
22.00 Kadıköy Evlendirme Dairesi Otoparkı
22.30 Kartal Yemek Center
23.00 Çayır ova Burger King köprüsü Starbucks önünden de son yolcumuzu alarak Karadeniz turu için start veriyoruz.

2

2.GÜN

A. KASTAMONU İLİ ZİYARET
B. HÜKÜMET KONAĞI
C. NASRULLAH MEYDANI –
D. EL SANATLARI ÇARŞISI
E. DRANAZ GEÇİDİ
F. SİNOP
G. DİYOJEN HEYKELİ
H. SİNOP CEZA EVİ
I –SAMSUN
J BANDIRMA VAPURU
K. İLK ADIM ANITI

Aracımız ile ilerlerken planlanan restoranımızda yada Dinlenme tesislerinde alacağımız kahvaltı sonrasında milli mücadelenin sembolü olan ve Ilgaz dağları eteklerindeki kara çomak vadisinde kurulmuş olan önemli illerimizden biri olan Kastamonu iline gelerek burada rehber arkadaşımızın anlatımları ile eskilere giderek o anları yaşarmışçasına sizi tarihe götüreceğiz.

Kastamonu ilinin ilginç taraflarından biride Milli mücadele döneminde işgal görmemesine rağmen en çok şehit veren 3 ilden biri olan Kastamonu her anlamda desteği çok büyüktür. Burada yine geçmişin kahraman kadınlarından Şerife bacı ve Kastamonu kadınları adına yapılmış olan anıtı ziyaret ederek burada  serbest fotoğraf zamanı verilerek yine aynı güzergah da olan şehir meydanın da bulunan Anadolu’nun ilk kadın mitinginin yapıldığı Hükümet konağını ziyaret ederek burası hakkında bilgi alacağız.

Hükümet konağı ziyaretimiz sonrasında

Serbest zamanımızda halk arasında ‘’ilmi konularda İbn-i Sina ,Nüktedanlık konusunda ise Nasreddin hoca gibidir’’ denilen dönemin en ünlü Kadı’larından olan Nasrullah Efendi tarafından yaptırılmış Kadı Nasrullah Camii ve Meydanı ile Münire Medresesi El Sanatları Çarşısı’nı geziyoruz. Verilen serbest zamanın ardından Hanönü, Taşköprü üzerinden muhteşem manzaralı Dranaz geçidinden de geçerek, ülkemizin en kuzeydeki ili Sinop’a ulaşıyoruz. Küçük ve şirin bir şehrimiz olan Sinop’ta Büyük İskender’e’’ gölge etme başka ihsan istemem’’ diyen ve Felesefe konusunda Knik felsefenin kurucusu olarak kabul edilen Sinoplu Diyojen heykelini görüyoruz. Ardından, romanlara ve türkülere konu olmuş Tarihi Cezaevini gezip Sinop limanda öğle yemeklerimizi yiyoruz. Burada verilecek serbest zamanda Sinoplu Kotra yapım ustalarının el işçiliklerine hayran kalırken tadacağınız Boyabat ezmesiyle Sinop hem hafızanızda hem damağınızda çok güzel izler ve tadlar bırakacaktır.. Sinop gezimizin ardınndan Samsun’a doğru yola çıkıyoruz. Samsun’a ulaştığımız zaman 19 Mayıs 1919 da Atatürk’ün Bandırma Vapurundan 18 Silah Arkadaşıyla inerek Kurtuluş Savaşı’nı başlatan ilk genelgeyi okuduğu yer olan bu anlamlı şehirde Atatürk Anıtı ve İlk Adım Anıtı’nı ve Bandırma Vapuru’na gidiyoruz. Bandırma vapuru gezimizin ardından oteliize yerleşiyoruz . Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. KONAKLAMA SAMSUN AMİSSOS OTEL-FATSA YALÇIN OTEL-KONAKS OTEL-YAFEYA OTEL-ANEMON OTEL

3

3.GÜN


A-ORDU
B-BOZTEPE
C-GİRESUN
D-GÖRELE
E-KÜÇÜK KEMENÇE MÜZESİ
F-FINDIK
G-AKÇAABAT
H-TRABZON AYASOFYASI
I-KAZAZİYE İŞÇİLİĞİ
J-ZAĞNOS DERESİ
K-TRABZON KALESİ
L-ATATÜRK KÖŞKÜ

Sabah otelde aldığımız kahvaltı sonrasında ilk gezi durağımız adına şarkılar yazılmış olan Ordu Boztepe oluyor. Boztepe’nin büyüleyici manzarası eşiğinde fotoğraf çekebilmek için vereceğimiz serbet zamanın ardından Ordu şehir merkezinden geçerek Giresuna doğru hareket ediyoruz. Giresun kalesi ve Giresun adasını panoromik olarak görüyoruz. Yolumuz üzerinde Giresunluların geçim kaynağının önemli bir bölümünü oluşturan, dünyanın en kaliteli fındığı olarak kabul edilen ve antik çağ yazarlarının kaynaklarında ‘’orduları ayakta tutan Kerasus Yemişi’’ olarak adlandırdığı Giresun fındığını alableceğimiz uygun bir noktada alışveriş molası veriyoruz. Alışveriş molamızın ardından Keşap, Espiye, Tirebolu üzerinden bölgenin müzik kültürünün vazgeçilmezi olan kemençe çeşitlerinin sergilendiği Kemençe Müzesini görmek için Görelede kısa bir mola veriyoruz. Bu şirin müzeyi gezdikten sonra Çavuşlu, Çarşıbaşı ,Vakfıkebir ilçelerinen geçerek Trabzon’un köftesiyle meşhur ilçesi Akçaabat’a varıyoruz. Akçaabat Köftesinden oluşan öğle yemeği menümüzü aldıktan sonra Trabzon’a varıyoruz ve buradaki ilk gezi durağımız Ayasofya oluyor. Komnenos Krallığı döneminde İstanbul’daki Ayasofya’ya ithafen yapılan bu mimari harikası yapıyı ve fresklerini tanıdıktan sonra bölgenin en büyük gümüş atölyesine gidiyoruz. Burada Gümüş, Telkari, Trabzon hasır bileziği ve ülkemizde sadece Trabzon’da üç aile tarafından yapılan , Kazaz Türkleri tarafından bölgeye kazandırılan en değerli sanat olarak nitelendirilen ve Bayanlar için hayranlık uyandıran işçiliğiyle Kazaziye Sanatının inceliklerini öğreniyoruz. Alışveriş molamızın ardından Fatih Sultan Mehmet’in eşi Gülbahar Hatun camii ve Zağnos deresi yanından Trabzon kalesini de panaromik olarak görerek Soğuksu Tepesi’ndeki Art Neuve(Yeni Sanat) tarzında Konstantin Kabayanidis’in yaptırmış olduğu ve Trabzon halkının Ata’ya armağanı olan Atatürk Köşkü’nü görüyoruz. Gezimizin ardından otelimize geçiyoruz Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. Zigana Zitaş Yaylakent – Büyük Söğütlü otel – Kayabaşı yaylakent – Biltepe Konaklama Tesisi – Abdik otel – Sandal otel – Uzungöl Grand Anadolu Otel

4

4.GÜN: SÜRMENE – BAL - MEMİŞAĞA KONAĞI - SÜRMENE BIÇAĞI – FIRTINA DERESİ – ZİLKALE- RAFTİNG - TMİSWAT KÖPRÜSÜ – ÇAMLIHEMŞİN- AYDER YAYLASI


Sabah otelde aldığımız kahvaltımızın ardından Trabzonun Yomra , Arsin, Araklı ilçelerinden geçerek Trabzonun el sanatları ve üretim bakımından en meşhur ilçesi olan Sürmene’ye ulaşıyoruz. Sürmene de Memiş Ağa Konağına ulaşarak bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan ve alternatif tıbbın vazgeçilmez unsurlarından olan Meşur karadeniz Balınının hem tadına bakıyor hem de satın alma imkanı buluyoruz. Sürmene denince akla ilk gelen şey mutfaklarınızda işlerimizi oldukça kolaylaştıran ve dünya çapında üne sahip olan, koleksiyon parçalarının da bulunduğu özel yapım Sürmene Bıçağını alabileceğimiz bir noktada hem sürmene bıçağının özelliklerini öğreniyor hem de alıveriş imkanı buluyoruz. Sürmeneden sonra Of , İyidere, Rize , Çayeli, Pazar güzergahından Karadenizin en meşhur vadisi olan . Kaçkar dağlarının buz gibi sularında yetişen alabalığıyla da meşhur olmuş, son yıllarda rafting festivallerine ev sahipliği yapan, dağlarını -tepelerini Çay bahçelerinin kapladığı Fırtına Vadisine ulaşıyoruz. Fırtına Deresi kenarında yöresel rünleri de tadacağımız öğle yemeğimizi yiyoruz. Yemeğimizin ardından elimize çay toplama makasını alıp çay bahçesinin içine girerek hem çay topluyoruz hem de hatıra fotoğraflarımızı çekiniyoruz.

(Ekstra Geziler)
(1.Seçenek) ZİLKALE GEZİSİ (ESKTRA 35 TL): Çamlıhemşin’de bizleri bekleyen minibüslerimize binip Çat Vadisi boyunca devam ediyor ve Şenyuva (ÇİNÇİVA) Taş Köprüde fotoğraf molası veriyoruz. Çinçiva köyünün harika manzarında fotoğrraflarımızı çekerken rehberlerimiz Karadeniz Dağ mimarisi ile ilgili bilgileriyle yaşam şartlarını daha iyi hissedebilmenizi sağlayacaktır. Fotoğraf molamızın ardından Zil Kale’ye ulaşıyoruz. Ticaret güvenliği açısından çok önemli bir konumda bulunan deniz seviyesinden 750 , çat deresinden ise 100 mt yukarıya kurulmuş bu Kartal Yuvası’nı andıran kaleyi gezerken kaçkarların eşssiz güzelliği ve bol oksijen içerisinde büyülü bir dünyayı yaşamış olacaksınız. Bu unutumaz anların ardından programımızı tamamlayarak otobüslerimize geri dönüyoruz.

(2.Seçenek) FIRTINA DERESİNDE RAFTİNG( EKSTRA 50 TL ): Rafting aktivitemiz öncelikle Rafting eğitmenleri tarafından verilen Kürek tutuşu-Komut bilgileri ve güvenlik konusundaki eğitimle başlar. 4 – 7km’lik (Suyun durumuna göre) parkurumuz boyunca Fırtına Deresinin coşkun dalgalarında benzersiz Rafting heyecanını yaşayacaksınız. Parkurumuz Fırtına Deresinde yüzme molaları ve kürek oyunları ile dolu dolu geçecek ve unutamayacağınız bir etkinlik olarak hafızalarınızdaki yerini alacaktır.

Çamlıhemşinden hareketle Hala köyünden adını alan Hala Deresi boyunca ilerleyerek Ayder yaylasına ulaşıyoruz. Yaylaların sultanı olarak adlandırılan ve kaplıcalarıyla ünlü Ayder Yaylasını gezip bol bol fotoğraf çekebileceğimiz, Yöresel Muhlamalık Peynir-Tereyağı- mısır unu gibi ürünleri de alabileceğimiz serbest zamanımızın ardından programımızı sonlandırıyoruz. Akşam yemeği ve Konaklama otelimizde. Ayder Yeşilvadi Otel- Patulya Otel – Paluri Otel – Flash Otel –– Yaylacı Otel – Serender Otel – Köksal Pansiyon – Ayada otel – Ayada Otel, Pirioğlu Otel, Elif Otel, Abduloğlu Otel, Memişoğlu Konak Otel, Bulma Otel

5

5.GÜN: BATUM – GONİO KALESİ – MEDEA HEYKELİ – AVRUPA MEYDANI – PİAZZA MEYDANI – RİZE BEZİ DOKUMALARI – UZUNGÖL - ÇAY FABRİKASI


Otelimizde alınan sabah kahvaltısı sonrasında Ardından Batum’a hareket ediyoruz. Sarp sınır kapısında giriş işlemlerimizi tamamladıktan sonra Gürcistan/ Acara bölgesine geçiyoruz. Gonio- Apsaros Kalesi’ni panoramik olarak görüyoruz. Batum şehir merkezine doğru devam ederken Bayburt’tan doğup Batum sınırlarına kadar kendine keskin çizgiler oluşturan Çoruh Nehri’ni ve üzerindeki eski Gonio Köprüsü’nü göreceğiz. Ardından;Tarihi Orta Camii,Tiyatro Binasını, Medea Heykeli’ni, Batum Limanı’nı ve yeni oluşturulan yüzüyle Avrupa meydanını göreceğiz. Batum Bulvarı’nda gezinti yaptıktan sonra alışveriş için serbest zaman vereceğiz. Öğle yemeğimizin ardından Türkiyeye dönüş yapıyoruz. Sınır kapısındaki işlemlerimizi tamamladıktan sonra otobüsümüze binerek turumuza devam ediyoruz.

NOT: Türkiye ile Gürcistan Devletleri arasında yapılan anlaşma gereği TC vatandaşları Batum’ a üzerinde TC kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı ile geçiş yapabilmektedir. Bunun dışındaki kimlik kartları ile (ehliyet vs.) geçiş yapılamamaktadır. Anne Babası veya herhangi bir tanesi yanında olmadığı takdirde 18 yaş altı misafirlerimizin BATUM’ a geçişleri için NOTER den onaylı MUVAVFAKATNAME almaları gerekmektedir.

DİKKAT: TC NOLU NÜFUS HÜVİYET CÜZDANINIZI SEYAHATE ÇIKARKEN YANINIZA ALMAYI UNUTMAYINIZ.

Son yıllarda Rize ve köylerindeki genç kızların ekonomik kalkınmasına yardımcı olmak amacıyla yeniden canlandırılan Rize Bezi dokumacılığını öğrenip alışveriş yapacağımız bir noktada mola veriyoruz. Molamızın ardından Arap turistlerin Cennet diye adlandırdığı ve akın ettiği, yıllarca evlerimizdeki takvim yapraklarını süsleyen Haldizen dağları içerisinde Alüvyal birikmesi sonrası Solaklı deresinin oluşturduğu 1090 mt yükseklikte bulunan Uzungöl’e ulaşıyoruz. Uzun gölde vereceğimiz serbest zamanımızın ardından Doğu Karadenizde bölgenin ekonomik gelir unsurları içerisinde en yukarıda yer alan Çay bitkisinin hangi aşamalardan geçerek sofralarımıza ulaştığını öğrenebileceğimiz Çay fabrikasında hem çaylarımızı yudumluyoruz hem de bilgi alıyoruz. Çay fabrikası gezimiz sonrasında yanlızca fabrikaların kendi satış reyonlarında bulunan ulusal marketlerde satışı olmayan Mayıs çayını alma imkanı bulacağız. Çay fabrikasının ardından otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği ve Konaklama otelimizde. ZİGANA ZİTAŞ YAYLAKENT – ABDİK OTEL- BİLTEPE KONAKLAMA TESİSİ – KAYABAŞI YAYLAKENT – BÜYÜK SÖĞÜTLÜ OTEL – SANDAL OTEL – UZUNGÖL GRAND ANADOLU OTEL

6

6.GÜN: ALTINDERE MİLLİ PARKI – SÜMELA MANASTIRI – MERYEM ANA KİLİSESİ – AYAZMA – ZİGANA DAĞLARI – HAMSİKÖY – HAMSİKÖY SÜTLACI


Otelde alınan açık büfe sabah kahvaltısının ardından Altındere Milli Parkı’na ulaşıyoruz. Burada bizi bekleyen minibüslere binerek Sümela Manastırı’na çıkıyoruz. Sabah sporu yapmak isteyen konuklarımız kuş sesleri eşliğinde patika yoldan manastıra çıkabilir. Karadağ’ın en sarp yerinde kurulmuş olan manastırın manzarası sizleri büyüleyecek. Meryem Ana Kilisesi, Nöbetçi Odaları, Misafirhane, Ayazma, Su Kemerleri, Kaya Fresklerini rehberimizin anlatımıyla öğrendikten sonra Altındere Vadisi’ne geriye dönüyoruz . ( Sümela Manastırının, Kültür ve Turizm Bakanlığı Dösimm tarafından restorasyon , sağlamlaştırma ve risk teşkil eden kayalardan temizlenme amacıyla Kapalı tutulması durumunda alternatif olarak Dünyanın sarkıt dikit yoğunluğu bakımından ikinci sırasında yer alan Karaca Mağarası gezisi gerçekleştirilecektir). Buradan otobüsümüze binerek Zigana Dağları’na tırmanıyoruz. Sütlacıyla meşhur Hamsiköy’ü görüp sütlaç molası ardından Karadeniz’i Doğu Anadolu’ya bağlayan Zigana Tüneli’nden geçiyoruz. Burada vereceğimiz fotoğraf molamızın ardından Yöresel pestil ve kömesinden alıp Tirebolu, Espiye, Keşap üzerinden Giresuna ulaşıyoruz. Giresun Adası gezimizi yapmak üzere bizleri bekleyen teknemize biniyoruz Yunan Mitolojisinde Altın Postun aranışı efsanesinde de bahsi geçen Doğu Karadenizin tek adası olan Giresun Adası Tekne Turumuzu ( Bu organizsyonumuz Hava ve deniz şartları müsait olduğu durumlarda gerçekleştirilir) gerçekleştirdikten sonra Kümbet yaylasına çıkıyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde. Kümbet Yaylası Birun otel, Amazon Otel, Deniz Otel, Bal Otel
7

7.GÜN: Amasya – HAZERANLAR KONAĞI-MUMYALAR MÜZESİ- FERHAT İLE ŞİRİN- YALI BOYU- ŞEHZADELER PARKI- YEŞİLIRMAK- İKİNCİ BEYAZİD KÜLLİYESİ

Otelimizde alınan açık büfe sabah kahvaltısı sonrasında Kümbet yaylasından hareketle eski Ermeni yerleşimi olan ve adını bir halk oyununa da veren Tamzara ‘ya ulaşıyoruz. Bu güzel ve doğal dokunun içerisinde vereceğimiz serbest zamanda adına defileler de düzenlenen Tamzara dokumalarını yakından görüp alışveriş imkanı buluyoruz. Buradaki gezimizin ardından Şebinkarahisar üzerinden Amasya’ya hareket ediyoruz. Şehzadeler şehri olarak bilinen Amasyaya girerken elmasıyla meşhur bu şehrimizde elmadan yapılmış ürünler ve organik gıdalar alabileceğimiz bir alışveriş molası veriyoruz.. Gecesi de gündüzü de birbirinden güzel bu şehirde ilk olarak Dünyanın en büyük mumya müzesi olan Amasya Arkeoloji müzesini ziyaret ediyoruz. Arkeoloji , etnografya, fosil ve mumyalar bölümlerini gezdikten sonra Amasya da şehzadelik yapmış ve Osmanlıya padişah olmuş Sultanlarımızdan Sultan İkinci Beyazid külliyesini ziyaret edİyoruz. Külliye içerisinde paratoner olarak kullanılmış çınar ağaçlarını, o dönemde payitaht İstanbulu merak eden ama gidemeyen Amasyalılar için İstanbul siluetinin çizildiği tarihi şadırvanı , kapı girişlerindeki denge sütünlarını ve camiinin içini gördükten sonra yeşil ırmak kıyısına iniyoruz. Yeşilırmak Sivastan doğarak samsunun Çarşamba ilçesinde denize dökülene kadar geçtiği tüm bölgelere hayat verir. Amasya, yeşilırmağın iki yakasına yerleşmiş bir şehirdir. Osmanlı döneminden kalma 18. Ve 19. Yy konaklarının Yeşilırmak boyunca sıra sıra inci tanesi gibi dizilip yalı olarak adlandırıldığını , İran Kökenli Pontus krallarının mezarlarının Harşena dağına oyularak tapınak görüntüsü aldığını, Ferhat ve Şirin efsanesiyle hafızalara neden unutulmaz biçimde kazındığı ve Şehzadeler parkındaki Padişah büstleriyle tarihsel bağını koparmadığını göreceğimiz bir görsel şölenle sizleri kendisine hayran bırakacaktır. Şehzadeler parkında yapacağımız yürüyüş sonrasında Roma dönemi kemerleri üzerine oturtulmuş Alçak köprüden geçerek Hazeranlar konağına ulaşıp Osmanlı dönemi yaşantısını daha iyi anlayabileceğiz. Akşam Yemeği ve Konaklama Otelimizde. Apple Palace otel – Apple Suit – Lalehan Otel

8

4.GÜN PAZAR : (SİNASOS- GÖREME AÇIK HAVA MÜZESİ – ÜÇ GÜZELLER - ÜRGÜP

Otelimizde alınan sabah kahvaltısının ardından Çorum’a hareket ediyoruz. Çorum’da yapacağımız leblebi alışverişi sonrası UNESCO tarafından koruma altına alınmış olan Hititlerin başkenti Hattuşaş antik kentine ulaşıyoruz. İlk olarak Kral Kapı, Sfenksli Kapı, Yer Kapı, Potern, Hiyeroglifli Oda, Hitit Surları, Büyük Kal ve Nişantaşı’nı görüyoruz. Meşhur Yeşil Taşı ve Büyük Tapınağı gördükten sonra Hititlerin açık hava tapınağı olan Yazılıkaya’ya geçiyoruz. Burada Hitit tanrılarının kabartmalarının bulunduğu A ve B odasını ziyaret ediyoruz. Çevre köylerde dokunan kilimlerin sergilendiği Arinna kooperatifinde vereceğimiz çay molasının ardından dönüş yoluna çıkıyoruz. Kırıkkale, Ankara Bolu güzergâhını kullanarak akşam saatlerinde İstanbul’a varış. Bir başka Jolly Tur organizasyonunda buluşmak üzere sizleri aldığımız noktalarda bırakarak vedalaşıyoruz.

Program zamanlamasında Hava, Yol, vb… nedenlerle rehber gerekli gördüğü taktirde değişiklik yapabilir.

trabzon_8_tur_1
trabzon_8_tur_4
trabzon_8_tur_5
trabzon_8_tur_6
trabzon_8_tur_7
trabzon_8_tur_9
trabzon_8_tur_10
trabzon_8_tur_11
trabzon_8_tur_12
trabzon_tur_14
trabzon_8_tur_2
trabzon_8_tur_3
buyuk_rsım_
trabzon_8_tur_8

Tour Reviews

5 based on 1 review
21 Ağustos 2015

Ac fusce scelerisque nostra. Scelerisque. Netus. Aenean penatibus in adipiscing. Diam porta augue placerat ad tempor fusce dui enim ipsum.

Leave a Review

Rating